«Από το Ιατρικό Μοντέλο στο Κοινωνικό Μοντέλο Εκπαίδευσης και Επαγγελματικής Κατάρτισης των Ατόμων με Αναπηρία στην Προσχολική Αγωγή, στη Δημοτική και στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση του Ελληνικού Εκπαιδευτικού Συστήματος»

 

 

 

Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής, 14 & 15 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Συνεδριακό Κέντρο Πανεπιστημιούπολης 1

(Αγίου Σπυρίδωνος 4 – Αιγάλεω)

 

 

 

Διοργάνωση

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ

-Π.Ε.Σ.Ε.Α.-

 

 

Διάθεση Συνεδριακού Χώρου

Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής

 

  • Οργανωτική Επιτροπή: Μηνάς Α. Ευσταθίου, Άννα Τηλιακού, Λευτέρης Ρατσιάτος, Γιώργος Κ. Γαλάνης, Άγγελος Αγγελόπουλος, Κωνσταντίνα Φιλίππου, Αγγελής Αντωνόπουλος, Ελευθερία Σιμιτζή – Δέλλα, Βασιλική Αλεξανδράκη, Ματθαίος Φουφουδάκης, Άννα Παναγιώτου, Βαγγέλης Στεφανόπουλος, Γιάννης Βούρβουλης, Έλενα Χανιώτη

 

  • Επιστημονικοί Σύμβουλοι: Γιώργος Τσιάκαλος, Σπύρος Σούλης, Μαρία Δροσινού – Κορέα, Χριστίνα Συριοπούλου –Δελλή, Θωμάς Μπάκας, Μηνάς Α. Ευσταθίου

 

  • Διερμηνέας Νοηματικής Γλώσσας: Ματθαίος Φουφουδάκης
  • Γραμματειακή Υποστήριξη Συνεδρίου: Γιώργος Γαλάνης, Παναγιώτα Αλεξανδρή, Αγγελής Αντωνόπουλος, Μαρία Δημητροπούλου, Κωνσταντίνα Ξύδη, Βασιλική Αλεξανδράκη, Δημήτρης Μπούκας, Κωνσταντίνα Φιλίππου, Αναστασία Γεωργίου, Βασίλης Καλαβρός, Δημήτρης Μπούκας, Παναγιώτης Πανάρετος, Θεοδώρα Ταμπάκη, Θεόδωρος Μπαξεβανίδης

 

 

  • Προεδρεία Εργασιών Συνεδρίου:

 

Σάββατο 14 Δεκεμβρίου 2019

Προεδρείο  Εισηγήσεων Α΄ Κύκλου Εργασιών

Άννα Τηλιακού, Άγγελος Αγγελόπουλος, Γιώργος Κ. Γαλάνης, Νίκος Δαλακούρας

Προεδρείο  Εισηγήσεων Β΄ Κύκλου Εργασιών

Ελευθέριος Ρατσιάτος, Κωνσταντίνα Φιλίππου, Ελευθερία Σιμιτζή –Δέλλα,

 

Κυριακή 15 Δεκεμβρίου 2019

Προεδρείο Εισηγήσεων Γ΄ Κύκλου Εργασιών

Μαρία Δροσινού, Μηνάς Ευσταθίου, Βασιλική Αλεξανδράκη, Αγγελής Αντωνόπουλος,

Προεδρείο Εισηγήσεων Δ΄ Κύκλου Εργασιών

Χριστίνα Συριοπούλου –Δελλή, Ελευθέριος Ρατσιάτος, Μηνάς Ευσταθίου, Ευάγγελος Στεφανόπουλος

Ανακοίνωση Πορισμάτων

Μηνάς Α. Ευσταθίου

 

  • Εισηγητές – Εισηγήτριες

Ελευθέριος Ρατσιάτος: Γενικός Γραμματέας του Π.Ε.Σ.Ε.Α.

Μηνάς Α. Ευσταθίου: Πρόεδρος  του Π.Ε.Σ.Ε.Α.

Μαρία Δροσινού –Κορέα: Επίκουρος Καθηγήτρια ΕΑΕ Παν/στημίου Πελοποννήσου.

Χριστίνα Συριοπούλου –Δελλή: Επίκουρος Καθηγήτρια Παν/στημίου Μακεδονίας.

Ελένη Γκιόλντα: Ειδική Παιδαγωγός με MSc. Ειδικής Αγωγής.

Αλέξανδρος-Σταμάτ. Αντωνίου: Αλεξάνδρος-Σταμάτιος Αντωνίου Αναπλ. Καθηγητής Παιδαγωγικού Τμήματος ΔΕ -ΕΚΠΑ.

Ελιάνα Καναβέλη: Δρ Κοινωνιολογίας με MSc EΑΕ στο Π.Τ.Δ.Ε. του ΕΚΠΑ.

Πηνελόπη Παρασκευοπούλου: Εκπαιδευτικός Προσχολικής Αγωγής με Msc.

Μαρίνος Παρασκευόπουλος: Δρ Ψυχολογίας, Συντονιστής Π.Ε. -Β΄ ΠΕΚΕΣ Αττικής.

Αγγελική Μπίλια: Msc Ψυχολογίας, Δ/ντρια Σχολείου Α/θμιας Εκπαίδευσης.

Άννα Παρασκευοπούλου: Καθηγήτρια ΠΕ04 Β/θμιας Εκπαίδευσης με Msc.

Πετρούλα Κυραγιάννη: Εκπαιδευτικός με MSc ΕΑΕ.

Μαρία Εμμ. Γιγουρτάκη: Παιδαγωγός ΕΑΕ, MSc ΕΑΕ, Συντονίστρια ΕAE & Ενταξιακής Εκπ/σης -ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κρήτης.

Μεϊντάση Αθανασία: Δρ Παιδαγωγικής του Παν/μίου Ιωαννίνων, Δ/τρια του 1ου Ειδικού Δ.Σ. Περιστερίου με MSc στην ΕΑΕ και στη Διοίκηση & Διαχείριση Εκπαιδευτικών Μονάδων.

Ειρήνη Γ. Ανδρικοπούλου: Δρ. Ειδικής Αγωγής, είναι Φιλόλογος-Διερμηνέας Νοηματικής Γλώσσας, Αναπληρώτρια Πρόεδρος στο Εθνικό Ίδρυμα Κωφών.

Χριστιάνα Αδαμοπούλου: Καθηγήτρια Μουσικής με ΜΑ Μουσικοθεραπείας.

Ιωάννης  Γκιώσης: Παιδαγωγός ΕΑΕ με MSc στην Παιδαγωγική και την Ψυχολογία  του Π.Τ.Δ.Ε. Δ.Π.Θ.

Γιώργος Παλιάτσος: Εκπαιδευτικός ΕΑΕ και Υποψήφιος Διδάκτορας Π.Δ.Μ., Τ.Ε.Ε.Τ.

Κατερίνα Αυγουστάκη: Νηπιαγωγός και Ψυχολόγος με MSc ΕΑΕ.

Ελένη Β. Δημάρη: Εκπαιδευτικός Π.Ε. με MSc.

Σταυρούλα Πολυχρονοπούλου: Καθηγήτρια Ειδικής Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας του Π.Τ.Δ.Ε. Πανεπιστημίου Αθηνών.

Χαρίκλεια Πρίφτη: Δασκάλα με MSc ΕΑΕ.

Νικόλαος Πανόπουλος: Δρ ΕΑΕ και Φιλόλογος ΕΑΕ.

Χρυσούλα Νικήτα: Φιλόλογος ΕΑΕ.

Μαρία Δροσινού –Κορέα: Επίκουρος Καθηγήτρια ΕΑΕ Παν/στήμιου Πελοποννήσου.

Ελισσάβετ Σπυροπούλου: Φιλόλογος ΕΑΕ και υποψήφια Διδάκτορας ΕΑΕ.

Ειρήνη – Παρασκευή Ζαχοπούλου: Καθηγήτρια ΕΑΕ, Αγγλικής Φιλολογίας και Γλωσσολογίας.

Αναστασία Γκιόκα: Δασκάλα ΕΑΕ με MSc ΕΑΕ.

Ελένη Τζανέτου: Δασκάλα ΕΑΕ με μεταπτυχιακές σπουδές στη Συμβουλευτική & Λογοθεραπεία.

Ευτέρπη Τζιάφα: Νηπιαγωγός με MSc ΕΑΕ.

Ελευθερία Σιμιτζή – Δέλλα: Συντονίστρια Προσχολικής Αγωγής -ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κρήτης.

Μαρία Αφθίνου: Εκπαιδευτικός με MSc Ειδικής Αγωγής Π.Τ.Δ.Ε. του ΕΚΠΑ.

Λαδόπουλος Στράτος: Δρ ΕΑΕ Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, Καθηγητής στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο & Φιλόλογος ΕΑΕ στο 1ο ΚΕΣΥ Β’  Αθήνας.

Παπαδόπουλος Νίκος: Δρ Ειδικής Αγωγής και Προϊστάμενος 1ου Κ.Ε.Σ.Υ. Πειραιά.

Ασπασία Φραγκούλη: Δρ Ειδικής Αγωγής, Εκπ/τικός ΕΑΕ, Μουσικοθεραπεύτρια.

Κωνσταντίνα Μαυρίδη: Ψυχολόγος στο 2ο Ειδικό Δημ. Σχολείο Αθηνών- ΕΛΕΠΑΠ.

Ανθή Καραμούτη: Δασκάλα ΕΑΕ με MSc ΕΑΕ.

Σπυρίδων Ρίζος: Δρ. του Πανεπιστημίου Αθηνών και Δάσκαλος Ειδικής Εκπαίδευσης.

Αγάθη Σταθοπούλου: Δρ. Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης ΕΚΠΑ.

Ανέστης Ζήδρος: Εκπαιδευτικός Αγγλικής Γλώσσας στο ΓΕΛ Πεντάποληw Σερρών.

Παναγιώτου Κ. Άννα: Καθηγήτρια Ειδικής Φυσικής Αγωγής, ΤΕΕ-ΕΠΑΛ Ειδικής Αγωγής Σερρών.

Θεοδώρα Ε. Γκένιου: Εκπαιδευτικός Αγγλικής Γλώσσας στο ΓΕΛ Πεντάπολης Σερρών.

Βασίλειος Δ. Ζώνιος: Εκπ/τικός Π.Ε. 70 με MSc, Διευθυντής 27ου Δημοτικού Σχολείου Ιωαννίνων.

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 9ου ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ Π.Ε.Σ.Ε.Α.

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 14 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

 

8.45 – 9.15 ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΥΝΕΔΡΩΝ
9.20 – 10.00

 

 

10.00 – 10.20

ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΙ – ΕΝΑΡΞΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ –
ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΕΙΣΗΓΗΣΗ
 

ΘΕΜΑ: «Ο Ρόλος του Πανελλήνιου Επιστημονικού Συλλόγου Ειδικής Αγωγής –Π.Ε.Σ.Ε.Α.- στην Ανάπτυξη της Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης στην Ελλάδα»

ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ:  Μηνάς Α. Ευσταθίου

 

10.20 –12.00

 

ΕΙΣΗΓΗΣΕΙΣ Α΄ ΚΥΚΛΟΥ ΕΡΓΑΣΙΩΝ

 

10.20 – 10.35

 

ΘΕΜΑ: «Η Εκπαίδευση, η Επαγγελματική Κατάρτιση και το Αφήγημα για Μελλοντική Εργασία των Νέων με Αυτισμό»

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ:  Μαρία Δροσινού -Κορέα

 

10.35 – 11.50

 

ΘΕΜΑ: «Επαγγελματική Κατάρτιση στις Προσεγγίσεις Επικοινωνίας και Εκπαίδευσης Ατόμων με Διαταραχή στο Φάσμα του Αυτισμού (Vocational training on Communication and Teaching Approaches in Autism Spectrum Disorders)»

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ: Χριστίνα Συριοπούλου -Δελλή

 

11.50 – 11.05

 

ΘΕΜΑ: «Ο Ρόλος της Τεχνολογίας στην Ανάπτυξη Κοινωνικών Δεξιοτήτων σε Μαθητές με Διαταραχή στο φάσμα του Αυτισμού (ΔΑΦ)»

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΕΣ: Χριστίνα   Συριοπούλου -Δελλή, Ελένη Γκιόλντα

 

11:05 – 11:20

 

ΘΕΜΑ: «Κινηματογράφος και Αναπαραστάσεις της Διαταραχής του Φάσματος Αυτισμού».

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΕΣ/ΤΗΣ:  Χριστίνα Κ. Συριοπούλου -Δελλή,  Αλέξανδρος-Σταμάτιος Αντωνίου, Ελιάνα Καναβέλη

 

11.20 – 11.35

 

ΘΕΜΑ: «Η Εκπαίδευση των Αυτιστικών μαθητών/τριών στο Δημοτικό Σχολείο. Αντιλήψεις των Εκπαιδευτικών»

ΕΙΣΗΓΗΤΕΣ: Πηνελόπη Παρασκευοπούλου, Μαρίνος Παρασκευόπουλος,  Αγγελική Μπίλια,  Άννα Παρασκευοπούλου

 

11.35 – 11.50

 

 

ΘΕΜΑ: «Αξιολόγηση Αισθητηριακής Εξέλιξης Παιδιών με Αυτισμό με Βάση τον Δείκτη Cramér’s V»

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΕΣ/ΤΗΣ: Χριστίνα Κ. Συριοπούλου-Δελλή,  Αλέξανδρος-Σταμάτιος Αντωνίου,  Πετρούλα Κυραγιάννη

 

11.50 – 12.05 ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΙΚΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ – ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ – ΣΥΖΗΤΗΣΗ 
12.05 -12.30 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ – ΚΑΦΕΣ

 

 

12.30 – 15.30 ΕΙΣΗΓΗΣΕΙΣ Β΄ ΚΥΚΛΟΥ ΕΡΓΑΣΙΩΝ
 

12.30 – 12.45

 

ΘΕΜΑ: «Η Αναγκαιότητα των Συνεργειών στο Μοντέλο της Συμπερίληψης Παιδιών με E.E.A. ή και Αναπηρία στις Δομές της Γενικής και της Ειδικής Αγωγής»

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ:  Μαρία Εμμ, Γιγουρτάκη

 

12.45 – 13.00

 

ΘΕΜΑ: «Ανασταλτικοί παράγοντες μιας Συμπεριληπτικής εκπαίδευσης στην Ελλάδα»

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ:  Αθανασία Μεϊντάση

 

13.00 – 13.15

 

ΘΕΜΑ: «Διαφοροποιημένη Διδασκαλία Κωφών/βαρήκοων Μαθητών»
ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ:  Ειρήνη Γ. Ανδρικοπούλου

 

13.15 – 13.30

 

 

ΘΕΜΑ: «Μουσική Εκπαίδευση και Μουσικοθεραπεία: Διασάφηση Εννοιών και Προοπτικές Εφαρμογών στην Ειδική Αγωγή και τη Συμπεριληπτική Εκπαίδευση»

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ:  Χριστιάνα Αδαμοπούλου

 

13.30 – 13.45

 

ΘΕΜΑ: «Τρόποι Ανάπτυξης Μηχανισμών Αυτορρύθμισης Μαθητών  με Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες από Ειδικούς Παιδαγωγούς»

ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ:  Ιωάννης  Γκιώσης

 

13.45 – 14.00

 

ΘΕΜΑ: «Οι Διαφορές των Piaget & Vygotsky στις Διεργασίες Μάθησης και η Σύγκλιση τους Μέσα Από την Κονστρουκτιβιστική Προσέγγιση στην Εκπαίδευση των Παιδιών με Ειδικές Ανάγκες»

ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ: Γιώργος Παλιάτσιος

 

14.00 – 14.15

 

ΘΕΜΑ: «Ενταξιακές Πρακτικές στο Νηπιαγωγείο: Πιλοτικό Πρόγραμμα

Παρέμβασης για την Ψυχοκοινωνική Προσαρμογή Παιδιών με

Συμπεριφορικές – Συναισθηματικές Δυσκολίες»

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ: Κατερίνα Αυγουστάκη

 

14.15 – 14.30

 

ΘΕΜΑ: «Καθολικός Σχεδιασμός για τη Μάθηση: Ομοιότητες και Διαφορές από την Διαφοροποιημένη Διδασκαλία»

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ:  Ελένη Β. Δημάρη

 

14.40 – 15.20

 

ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΙΚΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ – ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ – ΣΥΖΗΤΗΣΗ

 

 

9:10 – 9:30 ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ – ΕΝΑΡΞΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ
9.30 – 11.30 ΕΙΣΗΓΗΣΕΙΣ Γ΄ ΚΥΚΛΟΥ ΕΡΓΑΣΙΩΝ
 

9.30 – 9.45

 

ΘΕΜΑ: «Ανίχνευση Αναγνωστικών Δυσκολιών σε Μαθητές Δημοτικού σε Σχέση Με το Φύλο, την Τάξη και το Σχολείο Φοίτησης»

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΕΣ:   Σταυρούλα Πολυχρονοπούλου, Χαρίκλεια Πρίφτη

 

9:45 – 10:00

 

ΘΕΜΑ: «Παιδαγωγικές Γλωσσικές Πρακτικές και Προ-επαγγελματικές Δεξιότητες σε Παιδιά και Νέους με Νοητικές Αναπηρίες: Η Παρέμβαση των Φιλολόγων Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης»

ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ/ΤΡΙΕΣ: Νικόλαος Πανόπουλος, Χρυσούλα Νικήτα, Μαρία Δροσινού -Κορέα

 

10:00 – 10:15

 

ΘΕΜΑ: «Δια Βίου Μάθηση και Προεπαγγελματική Μαθησιακή Ετοιμότητα: Προβληματισμοί για το Μέλλον των Γυναικών με Διανοητικές και Αναπτυξιακές Αναπηρίες»

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΕΣ: Μαρία Δροσινού –Κορέα,  Ελισσάβετ Σπυροπούλου

 

10:15 – 10:30

 

ΘΕΜΑ: «Ένα Σχολείο για Όλους. Πώς η Διδασκαλία Στρατηγικών σε Άτομα με Ελαφριά Νοητική Καθυστέρηση Μπορεί να Αποτελέσει μια Συμπεριληπτική Στρατηγική»

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ: Ειρήνη – Παρασκευή Ζαχοπούλου

 

10:30 – 10:45

 

ΘΕΜΑ: «Εξειδικευμένη Υποστήριξη Μαθητή με Σύνθετες Κοινωνικές Δυσκολίες -Συννοσηρότητα με ΔΕΠ-Υ. Μελέτη περίπτωσης στην Π.Ε.»

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΕΣ: Ελένη Τζανέτου,  Αναστασία Γκιόκα

 

10:45 – 11:00

 

ΘΕΜΑ: «Συγκριτική Μελέτη Περιπτώσεων Μεταξύ Παιδιών με ΔΕΥΠ/Υ και Παιδιών Τυπικής Ανάπτυξης»

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ:  Ευτέρπη Τζιάφα

 

11.00 – 11.15

 

ΘΕΜΑ: «Η χρήση και αξιοποίηση του Φακέλου Εργασιών του Μαθητή με Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες -Portfolio»

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ: Ελευθερία Σιμιτζή – Δέλλα

 

11.15 – 11.30

 

ΘΕΜΑ: «Οι Αντιλήψεις & οι Γνώσεις των Εκπ/τικών της Π.Ε. Γενικής και Ειδικής Αγωγής σχετικά με την Συνεκπαίδευση Μαθητών με Αυτισμό»

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΕΣ/ΤΗΣ:  Χριστίνα Κ. Συριοπούλου -Δελλή,  Αλέξανδρος-Σταμάτιος Αντωνίου, Μαρία Αφθίνου

 

11.30 – 11.45

 

ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΙΚΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ – ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ – ΣΥΖΗΤΗΣΗ

11.45 – 12.00 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ – ΚΑΦΕΣ

ΚΥΡΙΑΚΗ 15 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

 

12.00 – 14.20 ΕΙΣΗΓΗΣΕΙΣ Δ΄ ΚΥΚΛΟΥ ΕΡΓΑΣΙΩΝ

 

12.00 – 12.15 ΘΕΜΑ: «Μετωπιαίοι Λοβοί και Εκπαίδευση»

ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ:  Ευστράτιος Λαδόπουλος

 

12.15 – 12.30

 

ΘΕΜΑ: «Λειτουργία Κ.Ε.Σ.Υ.: Δυνατότητες -Προκλήσεις -Προοπτικές»

ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ:  Νίκος Παπαδόπουλος

 

12.30 – 12.45

 

ΘΕΜΑ: «Παρέμβαση Μέσω Μουσικής σε  Μαθητή με Εναντιωματική Προκλητική Διαταραχή σε Ειδικό Σχολείο»

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ:  Ασπασία Φραγκούλη

 

12.45 – 13.00

 

ΘΕΜΑ: «Ανάπτυξη Κοινωνικών και Συναισθηματικών Δεξιοτήτων  σε Παιδιά με Εγκεφαλική Παράλυση στο Σχολικό Πλαίσιο»
ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ:  Κωνσταντίνα Μαυρίδη

 

13.00 – 13.15

 

 

ΘΕΜΑ: «Μαθητές/τριες Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης με Μαθησιακές Δυσκολίες: η Αυτοεκτίμηση και η Αυτοαντίληψή τους»

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ/ΤΗΣ:  Ανθή Καραμούτη,  Σπυρίδων Ρίζος

 

13.15 – 13.30

 

ΘΕΜΑ: «Η Ανάδειξη ενός Πολιτιστικού Μνημείου του Ν. Σερρών Αποτέλεσμα Συνεργασίας Ενός Ειδικού και Ενός Γενικού Σχολείου

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΕΣ: Άννα Κ. Παναγιώτου, Θεοδώρα Ε. Γκένιου

 

13.30 – 13.45

 

ΘΕΜΑ: «Ειδική Αγωγή και Μειονοτική Εκπαίδευση»

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ/ΤΗΣ:  Αγάθη Σταθοπούλου, Ανέστης Ζήδρος

 

13.45 – 14.00

 

ΘΕΜΑ: «Έμφυλες Απαγορεύσεις στην Επιλογή Διευθυντών Σχολικών Μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης (2011-2017): Το Παράδειγμα της Ηπείρου»

ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ: Βασίλειος Δ. Ζώνιος

 

14.00 – 14.20

 

ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΙΚΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ – ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ – ΣΥΖΗΤΗΣΗ

 

14.20 – 15.30

 

ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΚΟΜΜΑΤΩΝ – ΠΟΡΙΣΜΑΤΑ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ –  ΠΕΡΑΣ ΕΡΓΑΣΙΩΝ

 

14.20– 15.00

 

ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΠΡΟΣΛΗΘΕΝΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΚΟΜΜΑΤΩΝ

και ΣΥΛΛΟΓΙΚΩΝ ΦΟΡΕΩΝ

 

15.00 – 15.30

 

ΠΟΡΙΣΜΑΤΑ και Κλείσιμο των Εργασιών του 9ου Πανελλήνιου Επιστημονικού Συνεδρίου Ειδικής Αγωγής του ΠΕΣΕΑ από τον Πρόεδρο Μηνά Α. Ευσταθίου

 

 

 

ΔΗΛΩΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΥΝΕΔΡΟΥ

στο 9ο Πανελλήνιο Επιστημονι­κό Συνέδριο Ειδικής Αγωγής του Π.Ε.Σ.Ε.Α.

 

Ο/Η κάτωθι υπογεγραμμένος/η ……………………………………………………, δηλώνω ότι: 1) Επιθυμώ να συμμετάσχω ως σύνεδρος στο 9ο Πανελλήνιο Επιστημονι­κό Συνέδριο Ειδικής Αγωγής του Π.Ε.Σ.Ε.Α., με θέμα: «Από το Ιατρικό Μοντέλο στο Κοινωνικό Μοντέλο Εκπαίδευσης και Επαγγελματικής Κατάρτισης των Ατόμων με Αναπηρία στην Προσχολική Αγωγή, στη Δημοτική και στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση του Ελληνικού Εκπαιδευτικού Συστήματος». Οι εργασίες του 9ου Πανελλήνιου Επιστημονικού Συνεδρίου Ειδικής Αγωγής του Π.Ε.Σ.Ε.Α. φιλοξενούνται Συνεδριακό Κέντρο Πανεπιστημιούπολης 1 (Αγίου Σπυρίδωνος 4 – Αιγάλεω) στις 14 και 15 Δεκεμβρίου 2019 (Σάββατο και Κυριακή).

 

Ονοματεπώνυμο:  ………………………………………………………………………

Ιδιότητα: …………………………………………………………………………

Στοιχεία Επικοινωνίας: Η Διεύθυνση μου είναι: ………………………………..

Τ.Κ. – Πόλη: …………………………………………………………………

Τηλέφωνα:e-mail:……………………………………………………………………

Επιθυμώ τα Πρακτικά του Συνεδρίου: Τεύχη 87ο, 88ο, 89ο, 90ο             CDs

 

  1. Επιθυμώ Βεβαίωση Παρακολούθησης των Εργασιών του 9ου Επιστημονικού Συνεδρίου Ειδικής Αγωγής
  2. Για να παραλάβω: α) τα Πρακτικά του 9ου Συνεδρίου, και β) Βεβαίωση Παρακολούθησης των Εργασιών του 9ου Επιστημονικού Συνεδρίου Ειδικής Αγωγής, έχω καταθέσει το ποσόν των 20,00 ευρώ στην ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ στον Αρ. Λογαριασμού: 359/904078-15 (IBAN: GR5701103590000035990407815) ή με Ταχυδρομική Επιταγή των ΕΛ.ΤΑ.

Ημερομηνία Κατάθεσης: ………..……………………………………………

Κωδικός Καταστήματος Συναλλαγής ΕΘΝΙΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ: ………………

Αριθμός Ταχυδρομικής Επιταγής ΕΛΤΑ (Βλέπε Σημείωση): ………………..

 

 

Ημερομηνία ………….. ………………

Ο/ Η Δηλών/ούσα

Υπογραφή: ………………………

 

Σημείωση: 1. Η κατάθεση στην ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ (Αρ. Λογαρ.: 359/904078-15) ή η αποστολή Ταχυδρομικής Επιταγής ΕΛΤΑ θα γίνεται μέχρι τις 9 Δεκεμβρίου 2019. Παρακαλείσθε όπως έχετε μαζί σας την Απόδειξη της Εθνικής Τράπεζας μαζί σας ή επικοινωνήστε τηλεφωνικά με τον κ. Γαλάνη Κ. Γεώργιο (6944126716 ή 6985661214) για να τακτοποιηθείτε στο χώρο του Συνεδρίου στις 14 Δεκεμβρίου 2019.

  1. Δήλωση Συμμετοχής Συνέδρου & αντίγραφο της απόδειξης κατάθεσης/αποστολής θα αποστέλλονται ή στο e-mail: ds_pesea@yahoo.gr ή θα τα έχετε μαζί σας κατά την παραλαβή του Φακέλου του 9ου Συνεδρίου στις 14 Δεκεμβρίου 2019.